Wikiwakacje

Rób zdjęcia, zgarniaj nagrody,
pomóż budować Wikipedię

Dowiedz się więcej

 

Wakacje z Wikipedią to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Wasze fotografie znajdą się w internetowej bibliotece multimediów Wikimedia Commons.

Zdjęcia może ładować każdy miłośnik fotografii w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2017. Wszystkie trafią do Wikimedia Commons i będą mogły służyć do ilustrowania Wikipedii. Organizatorzy konkursu to Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Autorzy najlepszych zdjęć, wybranych przez konkursowe jury, otrzymają nagrody. Zdjęcia prześlesz łatwo poprzez tę stronę (zobacz niżej!) lub przez stronę konkursu w Wikipedii. Na tej stronie możesz przeczytać więcej o konkursie, jury i nagrodach, oraz załadować swoje zdjęcia. Dowiedz się więcej i weź udział w akcji!

O konkursie

Dzięki Waszym zdjęciom poszerzymy bazę zdjęć na wolnej licencji o cenne materiały ilustracyjne związane z polską naturą i kulturą. Posłużą one m.in. do zilustrowania haseł w różnych wersjach językowych Wikipedii. Konkurs stanowi połączenie dwóch wcześniejszych akcji - Wiki Lubi Zabytki oraz Wiki Lubi Przyrodę, dzięki którym pozyskano łącznie ponad 100 000 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Polski.

To druga edycja Wakacji z Wikipedią – zobaczcie zeszłoroczne zwycięskie zdjęcia lub wszystkie zdjęcia przesłane w ubiegłym roku. Mamynadzieję, że w tym roku zrobicie jeszcze więcej ciekawych zdjęć polskiej przyrody i kultury! Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a głównym patronem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się polskimi zabytkami i m.in. prowadzi serwis zabytek.pl.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać

zdjęcia zabytków
przedstawiające obiekty wpisane do rejestru zabytków, w tym budynki oraz parki
zdjęcia natury
przedstawiające obszary chronione przyrodniczo (w tym parki narodowe oraz rezerwaty przyrody) oraz pomniki przyrody
zdjęcia sztuki
dzieła sztuki wystawione na stałe w publicznych miejscach oraz obiekty małej architektury o walorze historycznym
wymagania techniczne
zdjęcia muszą być wykonane osobiście oraz posiadać rozdzielczość nie mniejszą niż 6 Mpix
wolne licencje
przesyłane zdjęcia udostępniane są na otwartych licencjach Creative Commons, które umożliwiają nieskrępowane przetwarzanie oraz rozpowszechnianie materiałów
regulamin
pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie konkursu w Wikipedii.

Dołącz do konkursu

Skorzystaj z przygotowanej przez nas mapy, aby bezproblemowo przesłać wykonane zdjęcia.

Prześlij zdjęcia
Mapa

Organizatorzy

Partnerzy


Nagrody

Nagrody są nagrodami rzeczowymi wybranymi przez zwycięzców spośród sprzętu fotograficznego, akcesoriów fotograficznych i książek dostępnych w jednym z 3 polskich internetowych sklepów fotograficznych wskazanych przez Organizatora.

najlepsza pojedyncza fotografia

nagroda o wartości
do 600
2. nagroda – do 300 zł,
3. nagroda – do 150 zł.
najlepsza fotografia w każdej z trzech kategorii tematyczych
nagroda o wartości
do 500
2. nagroda – 200 zł,
3. nagroda – 100 zł.

Fotospacery

Wakacje z Wikipedią to również specjalne fotospacery organizowane w rozmaitych zakątkach naszego kraju. We wrześniu możecie wziąć udział w bezpłatnych spacerach, podczas których lokalni przewodnicy opowiedzą o zabytkach lokalnej kultury i pozwolą zatrzymać się przy każdym z nich, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia! Spacery fotograficzne z Wikipedią organizują nasi partnerzy - instytucje kultury z różnych regionów Polski.
Wkrótce opublikujemy listę i terminy wrześniowych fotospacerów.

Jury konkursu

Agata Grzybowska
Absolwentka fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Od 2012 r. związana zawodowo z „Gazetą Wyborczą”. Inicjatorka i współzałożycielka kolektywu fotograficznego inPRO. Nad swoimi reportażami pracowała m.in. w Syrii, Ukrainie, Ugandzie, Somalii, czy Egipcie. W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie, zajęła też pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze - Wydarzenia.
Jacek Halicki
Wikipedysta i ilustrator projektów Wikimedia. W repozytorium Wikimedia Commons udostępnił przeszło 11 tysięcy fotografii, z czego 87 otrzymało status grafik na medal, 2415 – wartościowej grafiki, a ponad 6 tysięcy zostało wyróżnionych jako grafiki wysokiej jakości. Laureat konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki w latach 2013 i 2014.
Andrzej Zygmuntowicz
Fotograf, członek ZPAF (w latach 1991–1994 prezes, a od 2005 – przewodniczący Rady Artystycznej). Autor zdjęć prasowych i wielu wystaw, prowadzi zajęcia z historii fotografii, teorii reportażu i fotografii dokumentalnej w Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas. W latach 1992–2002 prezesował Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, jeden z jurorów Grand Press Photo 2016.
Bartosz Skaldawski
Z-ca dyrektora Pionu Dokumentacji i Zarządzania Wiedzą o Zabytkach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z wykształcenia archeolog, autor i współautor licznych książek i artykułów dotyczących zarządzania dziedzictwem kulturowym i upowszechniania wiedzy o zabytkach. Jeden ze współautorów Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017.
Radosław Jóźwiak
Fotograf, fotoreporter. Absolwent fotografii w PWSFTViT w Łodzi.
Kacper Krajewski
Fotograf, fotoreporter, dziennikarz i rysownik, a od kilkunastu lat – restaurator. W okresie stanu wojennego jego zdjęcia publikowały m.in. paryski Kontakt, a także „Libération” i „La Croix”. Po 1989 pracował jako fotoreporter dla „Życia Warszawy”, publikował także na łamach „Polityki”, „Wprost” i „Twojego Stylu”.

Kontakt

Masz pytanie? Jesteśmy do twojej dyspozycji.

Krzysztof Machocki
rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska
   +48 790 290 766
Paweł Marynowski
koordynator techniczny
Marta Malina Moraczewska
koordynator GLAM-WIKI
   +48 790 290 275